W piątek 7 grudnia 2018 r. uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum uczestniczyli w wyjściu do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, czyli jednego z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów.

Według szacunkowych danych przez Cytadelę, w której urzędowała komisja śledcza i ferujący wyroki sąd wojenny, przewinęło się około 40 tysięcy więźniów – bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne.
Wśród więźniów X Pawilonu były tak wybitne postaci polskiej historii jak Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Gustaw Ehrenberg, ksiądz Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński i wielu innych.

Wycieczka okazała się być bardzo ciekawa, ze względu na tematykę wystawy („Józef Piłsudski w X Pawilonie”), którą wspaniale przedstawił pan przewodnik – za co dziękujemy.