Wyniki ankiety przeprowadzonej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 167 w Warszawie dnia 23 września 2017 roku podczas akcji „ Sprzątanie świata”.

23 września w ramach akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA uczniowie naszej szkoły wyszli na ulice Sadyby, aby zapytać społeczność lokalną o tematy związane z ochroną środowiska, przede wszystkim o segregację odpadów oraz surowce wtórne. Każdy z uczniów przeprowadził kilka ankiet, a w sumie zapytano 38 osób. Ankieta składała się z 7 pytań- sześciu zamkniętych, jednego- otwartego. 36 ankiet było wypełnionych poprawnie, dlatego podlegają one analizie.

Na pytanie 1 „Czy uważa Pan, że segregacja odpadów sprzyja ochronie środowiska”- 36 respondentów odpowiedziało „tak”.

Na pytanie 2 „Czy Pana zdaniem obecny system segregowania odpadów funkcjonuje prawidłowo”- 21 osób odpowiedziało, że tak, a 15 osób odpowiedziało „nie”.

Na pytanie 3 „Czy uważa Pan, że na osiedlu jest wystarczająca ilość pojemników na śmieci”- 18 osób odpowiedziało, że tak i 18 osób odpowiedziało, że nie.

Na pytanie 4 „Jakiego typu śmieci Pan segreguje”  najczęstszymi odpowiedziami było( w kolejności od najpopularniejszej odpowiedzi): plastik( 19 osób), szkło (14 osób), papier(9 osób), wszystkie( 7 osób). Respondenci wskazywali również na segregację odpadów gospodarczych, spożywczych, suchych, aluminium oraz gabarytów.

Na pytanie 5 „ Czy zna Pan kolory pojemników do segregacji śmieci” – 26 osób, odpowiedziało, że zna, a 10- nie zna kolorów pojemników.

Na pytanie 6 „Co oznacza słowo surowce wtórne” –  30 osób odpowiedziało poprawnie, 3 osoby nie znały odpowiedzi, a 3 osoby uważają, że surowce wtórne to po prostu śmieci.

Na pytanie 7 „Jak pan myśli, do czego wykorzystuje się później surowce wtórne”- 27 osób udzieliło poprawnej odpowiedzi, 6 osób nie znało odpowiedzi,  a 3 osoby błędnie uważają, że surowce te są wywożone na wysypisko śmieci.

 

WNIOSKI:

Wyniki ankiety wskazują na dość dużą świadomość społeczną mieszkańców w zakresie gospodarowania odpadami. Wszyscy zgadzają się, że segregacja służy ochronie środowiska. Ponad 90% respondentów posiada też podstawową wiedzę nt. surowców wtórnych. Mieszkańcy Sadyby segregują przede wszystkim te surowce, na które są zapewnione pojemniki. To, że mieszkańcy kojarzą kolory pojemników z rodzajami odpadów, jest dużym sukcesem kampanii prowadzonej od dłuższego czasu.